Jumta seguma montāža var notikt tikai pēc tam, kad ir izveidotas jumta nesošās konstrukcijas. Jaunām mājām veidojam jaunas koka konstrukcijas (spāres, sijas, latojums, statņi, pārsegums, melnie griesti) saskaņā ar projektā paredzēto. Savukārt, ja jumts tiek mainīts reizēm varam atstāt arī vecās konstrukcijas, izlīdzoties tikai ar bojāto detaļu nomaiņu. To, vai varēsim saglabāt vecos elementus noteiks izvēlētā juma seguma veids, rekonstrukcijas apmērs un citi faktori.
Kādas ir izmaksas?
Aprēķinu par jumta nesošo konstrukciju izveidi varam sagatavot tikai pēc tam, kad ir zināms izvēlētā jumta forma un jumta seguma veids. Jāņem vērā, ka jumta klājumi atšķiras ne tikai pēc izskata un izmantotā materiāla, bet arī kopējā svara. Piemēram, māla dakstiņi un dabīgais šīferis ir ievērojami smagāks nekā bitumena šindeļa jumta klājums.
Lai noskaidrotu jumta koka konstrukciju sagatavošanas izmaksas, piezvaniet vai atsūtiet informāciju par izvēlēto seguma veidu, jumta formu un platību. Ja jumta platība nav zināma, iepriekš vienojoties, mūsu speciālisti aizbrauks uz īpašumu un to uzmērīs. Aprēķins par koka konstrukciju izveides izmaksām būs zināms jau tajā pašā dienā.
Jumta konstrukciju veidi
Divslīpju jumts ir visbiežāk sastopamais un ierastākais – tā ir konstrukcija, kas sastāv no divām virsmām, kas abas ir vienādā platumā un augšdaļā savienojas korē. No šāda jumta labi notek nokrišņi, šādai konstrukcijai piemērots teju jebkurš jumta seguma veids.
Vienslīpes jumti ir ļoti vienkārši uzbūvējami, tiem nav kores, tie sastāv no vienas slīpas virsmas, tāpēc biežāk tiek izvēlēti dažādiem šķūnīšiem, saimniecības ēkām, bet retāk – dzīvojamām mājām. Šī konstrukcija nav piemērota platām ēkām, jo nokrišņu gadījumā var veidoties nevienmērīgs sadalījums, būs nepieciešamas specifiskākas un jaudīgākas noteksistēmas. Plānojot šādu jumtu dzīvojamai mājai, jāizvērtē, cik liels slīpums ir optimāls, lai augšējā stāvā būtu pieņemama augstuma griesti.
Četrslīpju jumts ir ievērojami sarežģītāks izbūvē nekā divi iepriekšējie, līdz ar to arī izmaksas ir augstākas. Šāds jumts piemērots klasiskai taisnstūra formas mājai, nokrišņu ūdens tiek novadīts pa visām plaknēm. Parasti visas četras šāda jumta plaknes tiek veidotas vienādā slīpumā, tās ir simetriskas. Šādiem jumtiem nepieciešama regulāra pieskatīšana, sekojot līdzi, lai noteksistēmā nesakrājas lapas un citas daļiņas.
Plakans jumts bieži ir daudzdzīvokļu mājām, jo tas ir ātri un lēti uzklājams, uz šāda jumta ir viegli piekļūt komunikācijām. Tas nozīmē plakanu ēkas augšējo daļu. Lielākais šāda jumta trūkums ir nepieciešamība bieži kopt jumtu, ziemā no tā regulāri ir jānotīra sniegs, lai jumts nesāk tecēt.
Asimetriski jumti tiek izvēlēti salīdzinoši retāk, jo to ierīkošana ir ievērojami laikietilpīgāka un dārgāka, taču pēc būtības ēkai ir iespējams izveidot teju jebkuras formas jumtu. Dažkārt tiek veidoti arī jumti, kuriem viena puse ir īsāka un stāvāka, bet otra – lēzenāka un garāka. Būtiski saprast, kāda veida segums tiks likts šādam jumtam. Ja jumtā ir arī, piemēram, apaļas formas, seguma materiālu izvēle kļūst pavisam ierobežota.