Izturīgākie jumtu segumu veidi

viens no izturīgākajiem jumtu segumiem

Viens no būtiskiem kritērijiem, domājot par ēkai piemērotāko jumta segumu, noteikti ir jumta dzīves ilgums. Tas gan atkarīgs ne tikai no izvēlētā seguma veida, bet arī ēkas konstrukciju kvalitātes un izturības.

Veco māju jumti

Viens no acīmredzamākajiem indikatoriem jumtu kalpošanas ilgumam ir vēsturiskās ēkas. Vai esat pavērojuši, kādi jumti sedz senos namus? Ļoti bieži senajiem namiem, piemēram, Vecrīgā redzami māla dakstiņu jumti, kas kalpojuši gadu desmitiem ilgi. Tiesa, izvēloties šādu segumu, īpaši jāpiedomā pie jumta konstrukciju stiprības – tām jāspēj nest ne tikai seguma, bet arī sniega svars ziemā. Skaidrs, ka šis nav lētākais jumta seguma veids, taču viens no ilgmūžīgākajiem gan.

Vēl viens vēsturiski jau sen izmantots jumtu segums ir metāls, piemēram, kapara loksnes joprojām redzamas uz daudzu Rīgas namu jumtiem, tostarp arhitektoniski sarežģītiem. Interesanti, ka kapars sākotnēji ir sarkanbrūns, taču vēlāk iegūst zaļganas nokrāsas.

(Norāde uz rakstu par populārākajiem jumtu segumu veidiem)

Katram savs laiks

Dažādu ražotāju jumtiem atkarībā no izmantotajām tehnoloģijām un izejvielu kvalitātes, protams, būs atšķirīgs kalpošanas ilgums. Tā, piemēram, metāla jumti kalpo vidēji 40-80 gadus, bet ir nami, uz kuriem tie labi kalpo jau ilgāk nekā 100 gadus. Dabīgā šīfera, betona un dakstiņu jumti kalpo 60-150 gadiem, bet var kalpot arī ilgāk, ja tiek pareizi kopti.

Viens no ilgmūžīgas indikatoriem noteikti ir arī cena. Salīdzinoši lētākie jumti – bitumena šindeļi, viļņotās bitumena loksnes, skārda loksnes, PVC loksnes utml. – noteikti nekalpos vairākām paaudzēm, taču tie ir lielisks risinājums, piemēram, saimniecības ēkām.

Rūpes pagarina mūžu

Jebkura jumta kalpošanas ilgums vistiešākajā veidā atkarīgs arī no ekspluatācijas laika – jo vairāk rūpēsieties par jumtu, jo ilgāk tas kalpos. Kā tas izpaužas? Ziemā jumtu vēlams atbrīvot no biezas sniega krāsas, ja segumā rodas kādi bojājumi, tos vajadzētu iespējami ātri novērst un saremontēt, tāpat arī jumts jāsargā no dažādu apaugumu veidošanās un netīrumu krāšanās uz seguma. Īpaši jāpieskata arī vieta ap skursteni – tur potenciāli var veidoties ūdens sūces, kas bojā jumta segumu.