Kas jums ir jāzina par jumta uzlikšanu?

vīrietis strādā pie jumta uzlikšanas

Jumta uzlikšana jeb jumta montāža, visticamāk, nebūs pa spēkam cilvēkiem, kuri to iepriekš nav darījuši, jo būtiski ir ne tikai pareizi uzklāt pašu izvēlēto jumta seguma veidu, bet arī izveidot atbilstošas konstrukcijas un tā saucamo jumta “pīrāgu” jeb apakšklājus, kas nodrošinās ūdens un siltuma izolāciju. Visdrošāk, protams, ir šo darbu uzticēt profesionāļiem.

Pamata aspekti

Plānojot jumta montāžas darbus, ir jāņem vērā vismaz pieci būtiskākie aspekti:

  • ugunsizturība – katram seguma veidam ir atšķirīgs ugunsdrošības līmenis, tas jāņem vērā izvēles brīdī. Ugunsdrošību ietekmē ne tikai pats segums, bet arī izvēlēties apakšklāji, siltumizolācija;
  • Latvijas klimats ir īpašs ar to, ka viena gada laikā piedzīvojam krasas laika apstākļu izmaiņas – salu, karstumu, sniegu, vēju utml., tas viss tiešā veidā ietekmē jumtu, tāpēc noteikti jādomā par tāda jumta izveidi, kas izturēs klimata izmaiņas;
  • troksnis – īpaši tad, ja dzīvojat arī ēkas augšējos stāvos, novērtēsiet, ja jumta klāšanas laikā būs padomāts par atbilstošu skaņas izolāciju, pretējā gadījumā pamatīgs lietus vai vējš radīs troksni, kas traucēs mājas mieru;
  • ne katrs jumts ir piemērots katrai mājai. Ir segumi, kas piemēroti stāvākiem, ir – lēzeniem jumtiem domātie, tāpat arī īpaši jādomā par seguma materiāla izvēli, ja ēkai ir nestandarta formas jumta kontrukcijas;
  • der aizdomāties arī par jumta kalpošanas laiku un ekoloģiju. Dzīvojot mājā, noteikti novērtēsiet, ja būvniecībā izmantotie materiāli ir ilgmūžīgi un cilvēkus un dabu neietekmēs negatīvi.

Siltināšana

Šobrīd ražotāji piedāvā daudzveidīgus jumta siltināšanas materiālus, to izvēle ir ne tikai gaumes un cenas jautājums, būtiski domāt arī par piemērotību konkrētās ēkas uzbūvei un specifikai. Daži no populārākajiem siltināšanas materiāliem ir putu polistirols, ekovate, kaņepju vai kokšķiedras vate, fibrolīta plāksnes, putu polistirola vai grafīta granulas u.c.

Katram no šiem siltināšanas materiāliem atšķirsies nepieciešamais biezums un fizikālās īpašības.

Dažādie jumti

Viens no būtiskiem kritērijiem jumta seguma, siltinājuma izvēlē ir arī pati jumta konstrukcija. Vispopulārākie Latvijā ir divslīpju jumti, ko var uzskatīt par klasisku izvēli, taču tiem ir arī virkne funkcionālu īpašību – šādi jumti nodrošina labu notekūdeņu notecēšanu, kā arī uz šādiem jumtiem var klāt teju jebkura veida segumus. No izbūves viedokļa gan ievērojami vienkāršāki ir vienslīpes jumti, ko īpaši plaši izmanto dažādām saimniecības ēkām.

Sarežģītāks būs četrslīpju jumts, savukārt daudzdzīvokļu mājām nereti tiek izvēlēti plakanie jumti, jo tie ir salīdzinoši visekonomiskāk izbūvējamie, savukārt arhitektu raksturs vislabāk izpaužas asimetriskos jumtos, kas savukārt ir sarežģīti un dārgi no uzklāšanas viedokļa, tiem ir ierobežota segumu izvēle.

Aicinām jumta montāžai izvēlēties namdarus.lv, profesionāļus, kas vienmēr ieteiks attiecīgajam jumta profilam pareizo risinājumu un atbilstošo materiālu!