Populārākie jumtu segumu veidi

metāla jumts

Izvēloties jumta segumu savai mājai, vajadzētu vērtēt vairākus būtiskus kritērijus – piemērotību jumta konstrukcijai (tostarp seguma svaru), vizuālo izskatu, izmaksas un uzklāšanas iespējas. Šobrīd iespējams izvēlēties pat starp vairākiem desmitiem dažādu segumu veidu, taču Latvijā joprojām populārākie ir dakstiņu, dabīgā šīfera, metāla, skaidu, bezazbesta šīfera, niedru un bitumena jumtu segumi. Kurš no tiem ir labākais?

Dakstiņu jumti

Dakstiņu jumti pamatoti tiek uzskatīti par vieniem no piemērotākajiem mūsu klimatiskajiem apstākļiem – tie labi iztur gan vasaras karstumu, gan ziemas salu, tiem ir ilgs kalpošanas laiks. Taču starp mīnusiem dažkārt tiek minēts šī seguma svars – konstrukcijām ir jābūt gana nestspējīgām.

Dabīgā šīfera jumti

Dabīgā šīfera vai akmens jumti arī, kā jau var noprast pēc nosaukuma, ir izturīgs un ilgmūžīgs, arī vizuāli pievilcīgs segumu veids, kas gan atbilstoši maksā un, līdzīgi kā dakstiņi, ir smags seguma veids.

Metāla jumti

Metāla jumti šobrīd redzami uz daudziem jumtiem, pozitīvi tiek vērtēta to krāsu un formu daudzveidība, arī uzklāšana ir ātra un liekas grūtības nerada. Pie mīnusiem jāmin skaļums – ēkas augšējos stāvos būs dzirdamas pat lietus piles.

Skaidu jumti

Skaidu jumti ir ekoloģiski, ar savu īpašu auru. Šādiem jumtiem piemērotas egļu, apšu, priežu skaidas, tās var klāt arī vairākās kārtās, tādējādi paaugstinot jumta mitrumizturību. Šie nav paši izturīgākie jumti, bet vēsturiski laukos tie izmantoti ļoti daudziem namiem.

Bezazbesta jumti

Bezazbesta šīferis ir padomju laikos tik ierastā azbesta šīfera alternatīva, taču tas ir veselībai draudzīgāks un vieglāks. Pieejams dažādās krāsās un izmēros, arī salīdzinoši viegli uzklājams.

Niedru jumti

Niedru jumti Latvijā zināmi jau ilgi – arī tie ir ekoloģiski, tiek veidoti no niedru kūlīšiem, nodrošina labu siltumizolāciju. Saprotams, šādu jumtu uzklāšana var aizņemt daudz laika, tie piemēroti vēsturiskiem namiem, bet iederēsies arī ekoloģiskās jaunbūvēs.

Bitumena jumti

Bitumena jumtu segums ir piemērotākais risinājums plakaniem vai ļoti lēzeniem jumtiem – tos uzkausē, tāpēc šie jumti ir salīdzinoši ātri un vienkārši uzstādāmi un to izmaksas nav augstas.

Kurš ir labākais jumta seguma veids?

Kurš no šiem segumiem ir vislabākais? Atbilde, visticamāk, katram būs sava, jo katram namam un katram saimniekam ir cits piemērotākais jumts, kas atbilst viņa vēlmēm un iespējām. Protams, seguma izvēlē vēlams konsultēties arī ar ēkas projektētāju, jo katram seguma veidam pastāv arī savi tehniskie ierobežojumi.